Čím topíme, to dýcháme!

V podzimním a zimním období, kdy začíná topná sezóna, můžeme pozorovat nad řadou měst a obcí tzv. smogovou clonu. Zvláště pak v obcích, které leží v dolinách, se znečištěné ovzduší koncentruje o to více. Za zhoršené rozptylové podmínky si však často můžeme sami svým chováním. Mnozí z nás si myslí, že za znečištěné ovzduší mohou velké továrny a přehuštěná doprava. Sice je tomu tak, ale ruku na srdce. Kdo z vás se chová ekologicky a neničí životní prostředí? Bohužel jen minimum z nás. Stále ne všichni třídíme odpad, tak jak bychom měli a ve svých domácích kotlích na tuhá paliva spalujeme, kde co, mimo jiné i papír, plasty, chemicky ošetřené dřevo a další odpad z domácnosti.

Jeden z významných zdrojů znečištění tvoří právě lokální topeniště. Právě tak vzniká velké množství škodlivých a jedovatých zplodin, které jsou pro zdraví nebezpečné. Kromě samotného odpadu není ekologickým palivem hnědé uhlí a uhelné kaly. Tyto suroviny patří mezi nejlevnější druhy paliva. Zejména z ekonomických důvodů se k těmto palivům lidé vrací. Spolu se spalováním odpadů pak do ovzduší vypouštíme opravdu „svinstvo“.

Co bychom rozhodně spalovat neměli?

Pro mnohé představuje spalování odpadu rychlou formu likvidace a v podstatě i bezstarostnou. Proč byste se měli otravovat s tříděním, když vše můžete snadno spálit? Tohle však rozhodně není dobré řešení. Do kamen nepatří:

Plasty – pálením plastů se do ovzduší vypouští nejvíce jedovatých látek. Jedná se o plastové fólie a PET láhve. Tyto obaly však patří do kontejnerů na plasty. V mnohých městech a obcích se provádí sběr plastového odpadu. Stačí udělat málo, aby i vámi spotřebované plastové obaly skončily tam, kde patří.

Chemicky ošetřené dřevo – jedná se o staré palety, natřená prkna, dřevo z demolice, dřevotříska, rozbitý nábytek a dřevo podobného charakteru. V tomto případě se při spalování uvolňují dioxiny a dráždivý formaldehyd. Tento materiál a odpad můžeme přitom odvézt do sběrného dvora.

Nápojové kartony – mezi nápojové kartony se řadí obaly od mléka, džusů, jogurtových nápojů apod. Takové kartony produkují chlororganické látky a těžké kovy. V každé domácnosti se tyto nápoje spotřebovávají často a můžeme je vyhodit do speciálních kontejnerů nebo sběrných dvorů. V některých obcích opět dochází ke sběru.

Barevné letáky a časopisy – téměř denně najdeme v našich poštovních schránkách ne jeden leták. V dnešní době jsou oblíbeným reklamních nástrojem. A co pak s nimi, když už se je prohlédneme? Do kamen rozhodně nepatří. V tiskařských barvách jsou totiž těžké kovy, které se opět pálením uvolní. Papír se třídí nebo jej můžete odevzdat ve sběrném dvoře a dále pak bude zpracován. Navíc nebudete ničit cenou surovinu.

Tráva a listí – ač se jedná o rostlinný odpad, neměla by se tráva a list pálit na zahradě. Opět se dostanou do ovzduší dráždivé a nebezpečné látky. Přitom je snadné dát tento odpad na kompost nebo do směsného odpadu.

Myslete na to, že čím topíte, to dýcháte! Množství toxických látek, které se do ovzduší dostane poškozuje naše zdraví, které by pro nás mělo být tím nejcennějším.

Více informací zde.

Sdílet článek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *