Podlahy jsou svou plochou výraznou dominantou v každém interiéru. Na jejich provedení dost záleží, jak budete místnost vnímat. Můžete je opatřit kobercem a výrazně omezit hlučnost, nebo nechat promlouvat krásu přírodního dřeva. Aby podlaha dlouho sloužila, měla by mít také kvalitní základ. Proč si vybrat anhydritové podlahy?
Moderní kvalitní podlaha
Běžnou praxí bývaly podlahy betonové, kdy se jednalo o zavlhlý cementový potěr. Ten je už dnes překonán, protože anhydritové podlahy nabízejí více výhod. Ta základní tkví v ceně, jež je oproti běžné betonové podlaze výrazně nižší. Tím se pochopitelně také sníží náklady při stavbě nebo rekonstrukci domu. Často se jedná nikoliv o zanedbatelné rozdíly. Kdo chce tedy ušetřit své finance, volí raději podlahy z anhydritu.
Obvykle už po 48 hodinách od realizace anhydritové podlahy je možné po ní chodit a lehce ji zatěžovat. Toto se odráží také v rychlosti dalších stavebních úprav.
Rychlost pokládky se cení
Jistě hodně lidí ocení, že pokládání anhydritové podlahy je vcelku rychlou záležitostí. Záleží na zručnosti pracovní čety a také na členitosti podlahy. Za den je možné stihnout položit i okolo 1 500 m2 podlahy. Kromě rychlosti vykazuje lité podlahy menší riziko vzniku prasklin při smršťování během zrání materiálu, což se také cení.
Dosáhnout rovnosti anhydritové podlahy je snazší než u klasické betonové podlahy. Samonivelační potěr se vyznačuje i schopností vést teplo, je pevnější a ve výsledku prostě lepší než běžná podlahy z betonu. Proto se také využívá pro podlahové topení.
Má anhydritová podlaha i nějaké nevýhody?
Pochopitelně i litá podlaha se nehodí pro všechny podlahové krytiny. Neměla by například být používána pro přímou pokládku tenkovrstvých materiálů, jako je PVC nebo přírodní linolea. Nesvědčí jí ovšem ani voda. Pravidelnému zatékání do konstrukce podlahy lze ovšem předejít použitím hydroizolační ochrany – například v koupelně, na WC nebo v technických místnostech.