Batole, školák, teenager – tři pohledy na dětský pokoj

Dětský pokoj

Vybavení dětského pokoje je složitý úkol pro nejednoho rodiče. Vybrat správný nábytek, sladit barvy a vším se trefit do vkusu ratolestí je skutečná věda. Sama si pamatuji, jak jsem rodičům při teenagerské přestavě pokojíčku oznámila, že bych ráda měla všechny zdi černé. Oni tenkrát neústupně propagovali svou „čistou“ myšlenku světlých stěn, kterou jsem nakonec přijala, dotvořila pár plakáty populárních skupin a nastala spokojenost na obou stranách. Proto je dobré dítě do úprav zapojit, ale zároveň také vymezit jeho názoru určité hranice.

Dětský pokoj roste s vaším dítětem

Děti v batolecím věku budou pokojíček vnímat spíš jako místnost pro přespání. Jelikož vás na každém kroku pronásledují, najdete jejich hračky všude pod nohama, než uklizené ve skříňce. Přesto je dobré už malým rošťákům vymezit plochu, kterou budou vnímat jako klidné, bezpečné a harmonické místo. Vše se důrazně mění v okamžiku nástupu do školy. Malý prvňáček potřebuje krom velkého království hraček také prostor pro studium.

Nábytek do dětského pokoje vybíráme tak, aby efektivně rostl s potomkem. Při umístění stolu je nutné zajistit dostatečný zdroj denního světla. U výběru židle pak bereme v potaz zdravotní dopad na záda malého školáka. Další důležitou částí dětského pokoje jsou komody, skříňky a knihovny, které zaručí dostatečný skladovací prostor pro oblečení, hračky a také studijní potřeby.

Od dospívání po dospělost

A je to zde! Z malého, roztomilého dítka najednou vyroste teenager, který jako první odstaví své nechápavé rodiče na druhou kolej. V tomto věku počítejte s tím, že se již s růžově vymalovanou stěnou plnou pohádkových motivů neprosadíte. Pokud svého dorostence přizvete k úpravě jeho stávajícího pokoje a necháte ho uplatnit vlastní vkus, jistě neuděláte chybu. Pro teenagera je opět důležité mít dětský pokoj na míru. Prioritně se zaměřte na postel, která by měla disponovat kvalitní matrací. Pracovní stůl zde bude pobývat od střední až po vysokou školu, proto je třeba mít na něm dostatek prostoru a také světla. Je možné, že učení se začne protahovat do pozdějších večerních hodin. Pokud nahradíte hrací plochu tzv. válecím místem, kde bude vaše ratolest pobývat se sluchátky v uších a prožívat všechny strasti dospívajícího života, jste na dobré cestě vyhrát cenu rodiče roku.

Každý věk si s sebou nese své nároky na vybavení a také soukromí. Pokud však nedisponujete dostatečnou představivostí nebo hledáte vhodnou inspiraci, nechte si připravit 3D model místnosti, tak jako to dělají ve společnosti nábytek Max. Návrhy dětských pokojů vám zajistí zdarma a vy si můžete lépe představit, jak bude celý prostor po rekonstrukci vypadat. Pusťte se s chutí do toho!

Sdílet článek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *