Co je lepší? Podlahové vytápění nebo radiátory?

topenarska-technikaStavíte si nový domeček nebo rekonstruujete své bydlení? Zrovna uvažujete nad tím, jaké topení si do svého bytu pořídíte? Vytápění je nutností, bez které se bydlet nedá. A vy se neumíte rozhodnout, zda zvolit variantu podlahového topení nebo raději sáhnut po radiátorech? Nejste si jistí, které vytápění je efektivní, stručně řečeno, které má více výhod? Když to shrneme, každý způsob vytápění má své pro i proti. Otázkou je, jaké jsou vaše priority. Spolu si však představíme, jaké jsou klady a zápory, jak podlahového topení, tak radiátorů.

V poslední době se do moderních interiérů využívá spíše podlahové topení a to má přece jen výhod o něco více. Tou zásadní je fakt, že po místnosti dokáže podlahové topení rozvést teplo rovnoměrněji, než-li radiátory. Lze totiž otopná tělesa rozložit tam, kde potřebujeme. Navíc se nám do bytu šíří teplo od nohou a právě u nohou je teplota vyšší, avšak s minimálním rozdílem v horní části těla. A ne nadarmo se říká, že je potřeba, aby nám bylo teplo hlavně na nohy. Kdežto radiátory fungují tak, že se teplo šíří směrem vzhůru a tudíž se podlaha tolik neohřeje. Proto u podlahového topení vnímáme útulný a příjemný pocit tepla, neboť se teplo udržuje ve výšce, ve které se pohybujeme. Podlahové topení je i úspornější, vzhledem k tomu, že je rozložení tepla mnohem lepší a rovnoměrnější, tak je možné topit o 2 až 3 stupně méně. Úspora může ročně činit 8-10%. Podlahové topení nelze vidět, nezabírá vám žádný prostor a to je rozhodně další předností. Zmíněné výhody jsou jednoznačně nevýhodami, které hovoří v neprospěch radiátorů.

Avšak i radiátory mají oproti podlahovému topení několik výhod. Jestliže se rozhodnete pro radiátory, není potřeba stavebních úprav. V případě podlahového topení je nutné upravit podlahy, zvláště pak u starších objektů. A nemluvě o tom, pokud dojde k nějaké poruše. V tomto případě váš čeká další zásah do podlah. Na rozdíl od podlahového topení vám radiátory místnost po spuštění zahřejí rychleji. Můžete si na ně případně pověsit mokré prádlo. A pokud bydlíte v bytech a nemáte, kde prádlo sušit, radiátory velmi oceníte. Kdykoli je možné provést dodatečné úpravy, u podlahového topení je to mnohem složitější, jelikož je toto topení zabetonované. Kdyby se beton rozbil, mohlo by dojít k poškození potrubí.

Zde je výčet největších výhod a nevýhod obou typů vytápění. Na závěr můžeme doporučit, že do nových bytů, kde není potřeba tolik zasahovat do podlah je lepší podlahové topení. Jestliže však máte straší byt a stavební úpravy by byly složité a to i po finanční stránce, vsaďte spíše na radiátory.

Sdílet článek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *