Dětský nábytek: Jaký vybrat a na co si dát pozor

Dětský nábytek

Nároky dětí z hlediska dětského nábytku se v průběhu jejich růstu mění. Zatímco kojenec se spokojí s postýlkou, nejlépe umístěnou v ložnici rodičů, větší batole už bude potřebovat prostor pro svou hru. I proto je nutné zavčasu pokoj pro dítě vybavit vhodným nábytkem. Jaké jsou nároky na jeho bezpečnost a parametry?

Důraz na bezpečnost a praktičnost nábytku

V současné době se vyrábí nábytek do dětského pokoje tak, aby splňoval nároky zákazníků i z estetického hlediska. Důraz je kladen především na jeho barevnost, praktičnost a také bezpečnost, která stojí vždy na prvním místě. Dětský svět je plný her a dovádění a žádné dítě nemyslí na to, aby si neublížilo. Na to musí myslet ostatní za něho, tedy i výrobci dětského nábytku. Ten by neměl mít ostré hrany a měl by být opatřený zdravotně nezávadnými laky. Výrobu nábytku pro děti ovlivňují některé normy, jimiž se musejí výrobci řídit – ČSN 91 0811, ČSN EN 716-1 + A1 a další. Skříně a komody by měly mít zásuvky v takové výšce, na kterou dítě dosáhne. 

Ideální dětský nábytek

Takový nábytek snad ani neexistuje, protože každý rodič si představuje pod pojmem ideální něco jiného. I proto je nabídka takového nábytku poměrně hodně široká, aby si vybrat mohli opravdu všichni. Základem dětského pokoje je pohodlná postel, praktický pracovní stůl, pohodlná židle, komody a skříně pro ukládání věcí a hraček nebo oblečení. Neměly by chybět ani poličky k upevnění na zeď, jež jsou stabilní a pevné.

Jaký vybrat materiál?

Jako nejvhodnější materiál se jeví přírodní dřevo. Je však dražší, takže další alternativou může být laminovaná dřevotříska, která je finanční výhodnější. Pro malé děti je možné volit živější a pestřejší barvy, ty starší a zejména ve studentském věku ocení spíše barvy pastelové nebo neutrální. U laminátu je největší výhodou jeho snadná údržba, navíc v současné době už jsou tyto materiály na takové úrovni, že na první pohled nerozeznáte lamino od přírodního dřeva. Dětský nábytek je možné zakoupit v podobě sestavy nebo pořídit jednotlivé kusy zvlášť.

Sdílet článek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *