Do kvalitního spánku se vyplatí investovat. Začněte proměnou vaší ložnice

kvalitní rošt a matrace

Nespíte v poslední době tak, jak byste rádi? Vězte, že nespavost se dá odstranit i několika jednoduchými radami, například jak si upravit režim dne či zařídit ložnici. Není třeba se obávat horentních finančních investic, naopak se většina změn dá zajistit velmi levně či zdarma. Podívejte se na výčet našich tipů, které vám zajistí lepší spánek.

Kvalitní spánek není samozřejmostí, ale je právem každého

V dnešní době mají bohužel mnozí z nás problém se zajištěním dostatečného a především kvalitního spánku. Podepisuje se na této skutečnosti především hektický životní styl, nevhodná životospráva, nedodržování pravidelného denního režimu, ovšem také neadekvátní vybavení prostoru, kde je spánek tráven. Samozřejmě každá změna, má-li být účinná, musí být pojata holisticky, tj. je nutné se zaměřit na všechny relevantní aspekty, které ovlivňují kvalitu spánku. Nicméně změnou uspořádání a vybavení ložnice, která je jedním z nejjednodušších kroků na tomto poli, lze výrazně postoupit vpřed.

Vysloví-li se pojem adekvátní prostor pro spaní, okamžitě nastoupí většině z nás asociace kvalitní zdravotní matrace, avšak jedná se o mnohem komplexnější téma. Dobrou zprávou však je, že úprava ložnice nemusí s sebou přinést finanční katastrofu, neboť většinu potřebných změn lze pořídit velmi levně, některé z nich jsou dokonce i zcela zdarma. Navíc spací prostor pak získá i vzhled moderní ložnice, což je příjemný estetický bonus, který potěší. Většina změn se navíc dá uskutečnit velmi rychle a s minimem nutných předchozích příprav.

Jak se kvalitně vyspat?

Kvalitu spánku ovlivňuje v první řadě skupina faktorů, které se explicitně nepojí ke konkrétní ložnici, ale platí obecně pro jakýkoliv prostor, který je pravidelně využíván ke spaní. Prvním pravidlem je nezbytnost periodického větrání několikrát během dne, nejméně alespoň každé ráno a večer. Večer pak je vhodné ponechat okno otevřené minimálně po dobu deseti minut, aby skutečně došlo k výměně vzduchu v pokoji. Dalším krokem je kvalitní zatemnění, neboť rušivé světlo z pouličních lamp, reklamních nápisů apod. může narušovat spánek mnohem více, než si běžně uvědomujeme. V tomto ohledu se vyplatí pořídit si žaluzie či závěsy s vyšší krycí schopností, které skutečně nebudou světlo zvenku do místnosti propouštět. Harmonii místnosti, která jde ruku v ruce s usínáním, pak jistě napomůže i vymalování stěn v uklidňujících odstínech, například béžové či světle zelené.

Dalším faktorem, který výrazně usnadňuje schopnost rychlého usínání, je dodržování pravidelného denního režimu, kdy je dle odborníků důležitější dodržování pravidelného času ranního vstávání než pravidelného času večerního uléhání. Z tohoto důvodu při přetrvávajících problémech s usínáním je doporučeno i mimo pracovní dny, tj. o dnech svátků a víkendů, vstávat stále v přibližně stejnou dobu, jak je tomu v průběhu celého pracovního týdne. Tělo totiž uplatňuje své vlastní biologické a orgánové hodiny, které si pak může lépe nastavit, je-li režim dne pevně daný. Zpočátku se časné ranní vstávání, shodující s rytmem pracovního týdne i ve dnech volna, může zdát nepříjemné, avšak vydržíte-li, brzy se ukážou první pozitivní efekty v kvalitě vašeho spánku, které vás za vaši důslednost příjemně odmění.

Ložnici dělá postel

Pravdou je, že ložnici představuje především postel, na jejímž výběru bychom si měli dát záležet. K posteli se pak váže i vhodně vybraný kvalitní rošt a matrace, které napomohou k dobrému spánku i k předcházení problémům s bolestí zad více, než byste si mohli myslet. Postel nemusí být pouze klasická s dřevěným či kovovým rámem, ale může být například i futonová či dokonce vodní. Rošt musí být pevný, avšak zároveň flexibilně nastavitelný a upravitelný. Známkou kvality dřeva, z něhož je rošt vyroben, je certifikát FSC. Nese-li zvolený rošt toto označení, znamená to, že pochází ze zdravého lesního hospodářství, které je i zárukou výborného dřevěného materiálu.

K výběru roštu se pak váže samozřejmě i volba kvalitní matrace, kdy se jeví jako velmi zajímavé tzv. sendvičové matrace, tedy matrace s jádrem, které je obloženo přídavnými materiály, a posteli pak propůjčují ideální kombinaci pevnosti i flexibility. Jádra matrace mohou být například pružinová či pěnová. Nutností je však matraci si předem osobně vyzkoušet, takže v tomto případě nakupování online se nemusí vyplatit a bude nutné zboží vyměnit.

K posteli se neodmyslitelně pojí i ložní prádlo, jehož výběru můžete také věnovat pozornost, abyste si vybrali materiál, který je vám skutečně na omak velmi příjemný. Může to být jak bavlna, tak satén, krep či flanel. Dobré je však při tomto výběru pamatovat i na možnost praní tohoto materiálu v běžné pračce a zvážit nutnost jeho žehlení, které se může stát velmi nezáživným. Je-li povlečení vyhotoveno v uklidňujících tónech, napomůže i vašemu zklidnění po hektickém dni a přispěje k poklidnější celkové atmosféře místnosti.

Sdílet článek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *