Fasáda jako nová: Víme, jak toho docílit!

čištění fasád

Žádná fasáda nevydrží jako nová věčně. Přesto je mrzuté, když vypadá špinavě již za poměrně krátkou dobu po renovaci. Nečištění vzniká neustálým působením atmosférických nečistoty a usazováním mikroorganismů, jako jsou řasy, mechy, lišejníky a plísně. Vzhled fasády výrazně ovlivňuje celkový dojem z budovy, a proto by vám neměl být lhostejný. Znečištění zároveň snižuje životnost materiálu a mění jeho vlastnosti. I to jsou důvody, proč nebrat pravidelné čištění fasády na lehkou váhu.

Voda nestačí, na nečistoty se musí důrazněji

Znečištění, které se na fasádě vytváří po několik let, bohužel nelze jen tak opláchnout vodou. Perfektního výsledku lze docílit pouze použitím speciálních čisticích prostředků, které odstraní nečistoty, ale nepoškodí strukturu fasády. Profesionálové používají na čištění fasád také přístroje na bázi tryskání – pískování.

čištění fasád

Mobilní tryskání využívá proud jemných částic (mikroabrazivo) a oproti klasickému tryskání vzniká během práce až o 95 % méně prachu. V praxi se pískování používá také na čištění dřeva a dřevěných konstrukcí, přípravu podkladů, odstraňování starých nátěrů apod.

Vraťme se však k čištění fasád. Odborníci doporučují, aby majitelé domů nepřekračovali lhůtu 5 až 8 let. Samozřejmě jde o individuální záležitost dle aktuálního stupně znečištění. Na tom, jak rychle se fasáda znehodnotí, se podílí množství faktorů. A zatímco některé domy vypadají jako nové i po letech, jiné jsou špinavé jen pár měsíců po čištění.

ochranný nátěr

Starosti s čištěním vám ušetří ochranný nátěr

Pokud je váš dům na znečištění náchylný, zvažte aplikaci speciálního ochranného nátěru. Vysoce účinnou ochranu nabízí hydrofobní nátěry, které zabraňují absorbování vlhkosti a zároveň slouží jako izolace a prostředek ke snížení energetické spotřeby objektu. A proti plísni jsou zase efektivní protiplísňové nátěry.

Sdílet článek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *