Sháníte kalibry pro domácí nebo profesionální použití? A víte vůbec, jaké přesně budete potřebovat? V nabídce je mnoho druhů od závitových přes válečkové až k třmenovým. Pojďme se podívat na to, jak se v nich vyznat.
Kalibry jsou rychlým způsobem, jak něco změřit. I když změřit je možná trochu nadnesený výraz, protože fakticky nic neměří. Není na nich žádná stupnice, takže nemáte šanci se překouknout o jednu čárku. Kalibr jednoduše buď pasuje, nebo ne, jiná možnost neexistuje. Z toho plyne nevýhoda, že jeden kalibr lze použít pouze na jeden rozměr výrobku. Ve velkovýrobě se to však bohatě vyplatí.
Povězme si nyní jak se takovým kalibrem měří. Běžný kalibr má dvě strany. Jedna bývá užší a označená červenou barvou nebo zápichem, říká se jí zmetková. Ta druhá je nazývána dobrá. Obě strany se nasunou na výrobek a dojde na jednu z následujících tří možností:
1. Dobrá strana jde nasunout v celém rozsahu a zmetková vůbec ne. To je ideální případ, tak by to mělo vypadat.
2. Nejde nasunout ani jedna strana. Sice to není nejlepší, ale výrobek lze pořád opravit (zvětšit).
3. Jdou nasunout obě strany. To je ta nejhorší možnost, protože zmenšovat se prostě nedá. Celý výrobek je zmetek.
Jaké jsou druhy kalibrů
Běžně se dělí podle toho, zda jsou určené na měření vnitřních rozměrů (děr) nebo vnějších (hřídel) a ostatní. Na vnější se používají například třmenové kalibry, na vnitřní zejména válečkové. Speciálním případem, kterému je však třeba věnovat pozornost, jsou závitové kalibry.
Závity jsou normalizovány a podle nich existují i kalibry. Právě kalibry na závity se vyplatí nejen v sériové výrobě, protože stejný závit můžete mít na mnoha součástkách/výrobcích. Opět se tu setkáme s dělením na vnitřní a vnější. Na vnitřní závity se používají válečkové kalibry, na vnější pak závitové kroužky.
Jak vybírat?
V podstatě není na co hledět kromě velikosti. Vyberte si správné označení závitu nebo zvolte správný rozměr. Kalibry se vyrábí dokonce na zakázku, pokud potřebujete něco atypického.