Jak se zúčastnit dražby nemovitostí?

indoor-4148898_640

Spousta lidí se dostává do situace, kdy jim je v rámci exekuce odebrán majetek movitý či nemovitý. Co se s ním pak dělá? Může skončit v dražbě. A právě v tom spočívá vaše příležitost. V dražbě se dají sehnat movitosti i nemovitosti za velmi dobrou cenu. Stačí sebrat odvahu a nějaké dražby se zúčastnit.

Pojďme si krok po kroku rozebrat, jak se zúčastnit dražby nemovitostí.

1. Najděte si vhodnou dražbu

Jak se vůbec dozvědět o tom, že bude probíhat nějaká dražba nemovitostí? Existují centrální portály jako Portál dražeb od Exekutorské komory ČR. Dost možná ale znáte i nějaký lokální exekutorský úřad ve vašem okolí. Podívejte se na jeho web. Pokud provádí exekuce, informuje i o dražbách zabaveného majetku. Na webových stránkách pak najdete seznam prodávaných věcí a bližší informace o dražbě – tj. kdy a kde se koná, zda probíhá online atd.

2. Stanovte si rozpočet

Vyvolávací cena je daná, na té se začíná. Jak daleko jste ale ochotní zajít? Dražba nemovitostí v exekuci vám může zajistit levný nákup, ale nákupní cena se také může vyšplhat pěkně vysoko. Je dobré si předem stanovit hranici, nad kterou už nepůjdete, i kdyby někdo stále přihazoval. V dražební síni je vše velmi rychlé, není moc času přemýšlet.

3. Připravte se na účast

Je běžné, že je po účastnících dražby požadována nějaká záloha, která jim je vrácena v případě, že si nic nekoupí. Tuto zálohu si zajistěte, buď v hotovosti, nebo ji včas pošlete na zadaný účet. U dražeb, které probíhají online, je také běžné, že musíte ověřit svou totožnost, aby bylo jasné, kdo za počítačem sedí.

Do kroku přípravy bychom zahrnuli i důkladné seznámení se s tím, co jdete dražit. Pokud jde o dražby a exekuce nemovitostí, u dražené nemovitosti máte obvykle uvedené podrobnosti (znalecký posudek, list vlastnictví, dražební vyhlášku). Dost často bývá možné si nemovitost před dražbou také prohlédnout.

A jeden tip na závěr. O dražby a exekuce nemovitostí se stará například Exekutorský úřad Ostrava.

Sdílet článek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *