Jak správně vybrat paletový vozík?

forklift-835340_1280

Potřebujete paletový vozík, ale nemáte s výběrem žádné zkušenosti? Nevadí – připravili jsme pro vás praktický manuál, který vám bude při nakupování nápomocný. S ohledem na rozsáhlý sortiment této techniky totiž bez předchozích zkušeností není snadné vybrat správně…Následující tipy jsme připravili společně s profesionály ze semathb.cz.

Rozměr vidlic

Paletové vozíky se liší rozměry vidlic, které mohou být krátké, dlouhé, široké i úzké. Vy se orientujte podle toho, co budete převážet. V případě atypického zboží vám přijde vhod vozík s atypickými rozměry vidlic. Pro palety s menší nabírací výškou jsou vhodné tzv. nízkoprofilové paletové vozíky.

Nosnost vozíku

Dalším důležitým parametrem paletového vozíku je nosnost. Mělo by vás zajímat, kolik je schopen uvézt – může se jednat o několik stovek kilogramů až několik tun nákladu. Logicky záleží na tom, co budete převážet. Pořízení vozíku s vysokou nosností pro převážení lehkého nákladu je naprosto zbytečné.

Jaké funkce by měl vozík umět?

Rozměry vidlic a nosnost nejsou jediné parametry, ke kterým byste měli při výběru přihlížet. Podstatné jsou také různé speciální funkce jako:

  • Nůžkové vidlice pro zvedání nákladu do výšky několika desítek cm pro snadnější manipulaci s nákladem.
  • Váha a tiskárna pro vážení převáženého nákladu. Na trhu jsou vozíky s orientačními i velmi přesnými váhami. Některé modely disponují i jednoduchou tiskárnou.
  • Rychlozvdižný systém pro zvednutí nákladu na pouhých pár stlačení oje. U běžných vozíků je obvykle zapotřebí více stlačení.
  • Speciální systém pro přepravu kapalin v barelech či sudech.
  • Akumulátor, který usnadňuje manipulaci s vozíkem. Elektrické paletové vozíky zvyšují efektivitu práce.

Pro práci v prostředí s vysokými hygienickými požadavky nebo vysokou vlhkostí vzduchu(např. některé potravinářské provozy. mrazírny atd.) jsou vhodné nerezové paletové vozíky.

Tip na závěr: Zdá se vám pořizovací cena manipulační techniky příliš vysoká? Navštivte paletový vozík bazar a vyberte si velmi zachovalé zařízení za skvělou cenu.

Sdílet článek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *