Grilování je oblíbené v mnoho zemích po celém světě. Výjimku netvoříme ani my v České republice. V současné době lze v létě snad z každé zahrady cítit vůni grilovaných pokrmů. Grilujeme často, v podstatě kdykoli, kdy nám to dovolí počasí. Vy se však mezi ty, co doma grilují, zatím zařadit nemůžete? A to z jednoho prostého důvodu? Nemáte na čem grilovat? Tak na co ještě čekáte? Pusťte se do vybírání!
V dnešní době není finančně náročné si gril pořídit. Na trhu existuje nepřeberné množství typů a druhů grilů. Před tím, než budete zahradní gril kupovat, byste se měli rozhodnout, který z nich bude vyhovovat právě vašim potřebám. Je dobré popřemýšlet nad tím, jak často budete přibližně grilovat, kdo se bude starat o průběh grilování, tedy obsluhovat samotný gril, pro kolik lidí budete nejčastěji grilovat, kolik místa na gril máte, jaké prostory, zda máte místo na uskladnění mimo sezónu, případně i během ní, když bude panovat nepříznivé počasí apod. V neposlední řadě je také potřeba určit, kolik finančních prostředků můžete do nákupu grilu investovat. Myslet byste měli i na bezpečnost.
Co se týče druhů grilů, pořídit lze grily na dřevěné uhlí, plynové, elektrické a vodní grily. Více o jednotlivých typech si můžete přečíst v tomto článku, kde stručně popisujeme rozdíly mezi nimi. K dostání jsou případně i zahradní krby, z nichž můžete také vybírat. Součástí mnohých je udírna, proto možná někteří z vás sáhnou po variantě krbu umístěného napevno, jež bude stát na vaší zahradě.
Pokud víte, čím se jednotlivé typy grilů liší, pojďme si říci, na co se ještě zaměřit, když budete gril vybírat. U grilu by neměl chybět návod na použití, samozřejmě srozumitelný, jak je tomu ostatně i u kteréhokoliv jiného výrobku. Počítejte s tím, že lehčí a také jednodušší grily nejsou tolik stabilní. Na to je třeba dbát pozor zejména u grilu na dřevěné uhlí, kdy se může gril při troše nepozornosti snadno převrhnout a gril s rozpáleným uhlím se skácí k zemi. Spíše tedy sáhněte po pevnějších a stabilnějších grilech. Bezpečnost je na prvém místě, zaměřte si také na nožičky, stojánky, madla, držáky, samotné zabezpečení ohně apod. Vybírejte grily s polohovatelným roštem, zejména u grilu na dřevěné uhlí, neboť tak si zajistíte blízkost k ohništi. U grilu je dobré si vyzkoušet, zda jej budete moci snadno přemístit, a jak složitá bude údržba. Výhodou jsou odkládací plochy, poklop a další doplňky či příslušenství ke grilu. Pro mnohé z vás je jistě důležité i estetické hledisko. Nepodceňte tedy i vzhled.