Jak vybrat osvětlení do tmavé chodby?

LED panely

Možná se vám zdá, že chodba je místo, kudy jen procházíte, a není třeba o ni nijak zvlášť dbát. Přesto je chodba prvním místem, které vítá nás i naše hosty, a kvůli bezpečnosti se vyplatí instalovat do ní řádné osvětlení. Oblíbeným řešením jsou LED panely nebo bodová světla, která místnost zbytečně nezmenšují a jsou velmi úsporné.

Jaká teplota a výkon světla?

Do chodby se nejlépe hodí teplé bílé světlo (2700 až 3000 K). Efektně budou vypadat také stmívatelné LED panely, které rozzáříte podle potřeby. Výkon jinak záleží na tom, kolik světla vám do chodby proniká, obecně se ale v případě chodby doporučuje světlo o výkonu 1–2 W na metr čtvereční prostoru. Pro chodbu o velikosti 15 m2 tedy vybírejte světla s výkonem 15–30 W.

Co za světlo vybrat?

Do chodby se nehodí klasické visací lustry, protože opticky snižují strop a místnost ještě více zmenšují. Naopak LED panely přisazené, které se instalují těsně ke stropu a mohou místnost osvětlovat z co největší výšky. Rozměry záleží na velikosti chodby, oblíbené jsou LED panely 60×60 cm, které bez problému zvládnou osvítit i větší prostor.

Dalším typem svítidla, které se do chodby velice hodí, jsou bodová světla. Ta se dělí na směrová a podhledová. Směrová svítidla lze natočit do různých částí místnosti a rovnoměrně tak rozložit proud světla. To se hodí u větších a členitých chodeb. Podhledová světla se instalují přímo do stropní konstrukce, nejčastěji do sádrokartonových desek. Nelze s nimi pohybovat.

Někdy prostor, zejména ten málo vybavený nábytkem, po umístění LED panelů působí až kancelářským dojmem. Abyste se tomuto vyhnuli, nainstalujte k LED světlům ještě nepřímé osvětlení, které dotvoří celkovou atmosféru. Nejčastěji se jedná o LED pásky v sádrokartonové kapse, které vydávají tlumené a měkké světlo. Pásky se dají rovněž použít kolem obrazů nebo zrcadel, která chceme zvýraznit.

Sdílet článek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *