Máte kolem domu zahradu, která však ještě není upravená a právě uvažujete o její podobě? Na jaře, které je již za dveřmi, lze vaše plány realizovat, proto je nyní správný čas popřemýšlet nad tím, jak by vaše nová zahrádka mohla vypadat. Může být vytvořena v různém stylu. Záleží nejen na velikosti a prostoru, který máte k dispozici, vašich finančních možnostech, ale především na vaší fantazii. Vaši osobnost a představivost totiž lze vnést nejen do vašeho interiéru, ale stejně tak do zahrady.
Velkou inspirací při tvorbě zahrad mohou být zahraniční země a právě odtud se velice dobře zabydlely japonské zahrady, ač je Japonsko tolik vzdáleno. Japonská zahrada může být aranžována takovým způsobem, že vám venkovní prostor kolem vašeho domu poskytne oázu klidu, pohody, relaxu, s kouzlem, duchem, jedinečnou atmosférou a kulturou Japonska. Japonské zahrady mají unikátní vzhled, ve kterém se prolínají jednotlivé prvky tak, aby spolu vytvářely harmonii a duševní klid. I pro vás je reálné zahradu v japonském duchu vytvořit. A jak vlastně taková japonská zahrada vypadá?
Co nesmí v japonské zahradě chybět?
Základem japonské zahrady jsou rostliny, kameny a voda, vyjadřující živly, koloběh a stabilitu přírody. Když tyto prvky vhodně spojíte, vytvoříte tak zahradu s naprosto odlišnou atmosférou, která je specifická. V takové zahradě pocítíte naprostý klid, odpoutáte se od běžných starostí a načerpáte novou energii. Japonské zahrady jsou řešeny tak, aby kladně působily na lidskou mysl, duši a potěšily oko. Jsou projektovány s velkým důrazem na estetiku, každičký detail a v celkovém konceptu musí zahrada vypadat dokonale. V japonské zahradě, jak už bylo naznačeno, nesmí chybět kameny, oblázky, sošky z kamene, dřevěné prvky, písek, vodní plochy a hlavně bonsaje a typické rostliny jako jsou japonské okrasné jehličnany. Na zahradě může být také umístěn altánek pro odpočinek se sedacím nábytkem, vonnými tyčinkami, lampióny, svíčkami apod.
Kde seženete japonské okrasné rostliny?
Asi nebudete mít problém s pořízením kamenů a dalších prvků. Možná se zamýšlíte nad otázkou, kde však sehnat bonsaje a japonské jehličnany? Můžete se poohlédnout v zahradních centrech, nicméně pro vás máme tip na zahradnictví Kastner v Třebízi u Slaného. Jedná se bambus centrum, kde seženete právě rostliny pro japonskou zahradu. Jedná se totiž o firmu, která jako jediná v ČR, dováží tvarované stromy a bonsaje přímo z Japonska. Několikrát za rok osobně navštěvují přímo japonské pěstitele. Pro vaši japonskou zahradu zde najdete vše potřebné, i třeba včetně japonských rybiček do jezírka. Ideální bude, když se podíváte přímo na web bambuscentrum.cz. Veškerý sortiment rostlin je doplněn ilustračními fotografiemi, takže si budete moci lépe představit, jak dané jehličnany, listnáče, bonsaje, bambusy, magnolie, azalky, traviny a další rostliny vypadají.
Co symbolizují živé a neživé prvky?
Zmínili jsme, že základem japonské zahrady je kámen, voda a rostliny. Ještě se tedy vraťme k těmto prvkům a vysvětleme si jejich význam. Kámen v zahradě symbolizuje stabilitu, pevnost, věčnost, stručně řečeno stálost. Voda naopak zase životní koloběh jako takový. Rostliny pak vyjadřují bohatství země. A na to je potřeba při tvorbě japonské zahrady myslet. Naprosto přesný návod na tvorbu japonské zahrady možná ani nikde nenajdete. Jde o to, aby byla zahrada odrazem vaší osobnosti a splynutí s přírodou.