Prodávejte přebytky ze své domácí elektrárny do sítě

Fotovoltaická elektrárna

Zatímco dříve jste byli nuceni platit neustále se zvyšující ceny za elektrickou energii, nyní již máte svou vlastní sluneční elektrárnu. A můžete přebytky energie využít i tak, že je prodáte do distribuce. 

Konec závislosti na distribuci

Fotovoltaická elektrárna ukončila dobu, kdy jsme byli závislí na energii ze spaloven. Nyní jsme to my, kdo tvoří energii. Již se nemusíme zaobírat případnými výpadky elektřiny. Nedotýkají se nás ani neustále se skokově zvyšující ceny za elektrickou energii. Fotovoltaika na naší střeše umožnila mít eso v rukávu a stát se nezávislými. Využíváme obnovitelný zdroj energie, který zde byl vždy, jen jsme jej neuměli využít. Co ale s přebytky, které na své střeše vyrobíme? 

Elektřinu můžete skladovat

Jednou z možností, jak využít přebytek elektrické energie, je napojit soustavu na ohřev vody a ohřívat teplou vodu pro celou domácnost zcela zdarma. Můžeme přebytky také používat pro topnou soustavu, kdy nám bude slunce zajišťovat teplo pro celou domácnost. Energii ale nyní dokážeme také skladovat. Díky systému baterií se nám podaří si nachytat dostatek energie pro dlouhé noci, ale také pro období, kdy se slunce na obloze příliš neukáže. Vlastní energii tak budeme mít i v době dlouhých dešťů.

Nebo ji prodejte do sítě

Další možnost, co s přebytkem elektřiny dělat, je prodat ji přímo do distribuční sítě. Pokud nejste ostrovní systém, který nemá na svém domě přípojku k elektřině, můžete kdykoliv prodávat a dodávat elektrickou energii přímo do distribuční sítě. Ceník vám poskytne váš dodavatel elektřiny, u kterého máte smlouvu. Samozřejmě na malé fotovoltaické elektrárně, kterou máte na své střeše, nezbohatnete. Stále je ale lepší přebytek prodat než jej ztratit.

Přebytek elektřiny můžete nejen skladovat, ale také prodávat přímo do distribuční sítě.

Sdílet článek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *