Rolety, nebo žaluzie? Zastiňte si okna zvenčí chytře

PŘEDOKENNÍ ROLETY

Letní sluníčko umí v neklimatizované místnosti pěkně potrápit. Ovšem, bohužel, interiérové stínění na něj často nestačí. Jsme-li totiž majiteli moderních velkých oken, můžeme si být jisti, ža ta v hezkém a slunečném počasí fungují jako spolehlivé radiátory. Což o to, v zimě tuto jejich vlastnost jistě oceníme. V letních dnech, kdy ale teplota překračuje i 30 stupňů celsia, nás toto „přirozené vytápění“ spíše otráví.  

Na místě je tedy uvažovat o vhodném exteriérovém stínění. Nejčastější volbou bývají venkovní žaluzie nebo venkovní rolety. Jaký je mezi nimi rozdíl a co mají naopak společného? Na to se nyní můžeme detailněji podívat.

Výhody venkovní stínící techniky

Výhodou venkovních žaluzií je jistě to, že nutně nestíní na celé okno a můžeme je libovolně naklápět. Když potřebujeme, jednoduše lamely zavřeme, máme ale současně možnost je kdykoli zase otevřít, případně změnit jejich náklon a pustit tak do interiéru více světla či čerstvého vzduchu. Ptáte se, proč jsou venkovní žaluzie lepší než vnitřní? Zatímco sklo má velkou výhřevnost, jsou lamely vyráběné z materiálů, jež teplo ke sklu nepustí a tím jej dobře odizolují. Konkrétně mají schopnost snížit teplotu v místnosti až o 10 stupňů celsia. Tento typ žaluzií jistě velmi oceníte v nejpoužívanějších místnostech, tedy v obývacím a dětském pokoji, v kuchyni či v pracovně.

Ideální pro snížení hlučnosti

Zatímco v případě žaluzií lze lamely naklápět a teplotu i světlo regulovat, venkovní rolety nám tuto možnost nedávají. Jejich lamely jsou spojeny v jednu plochu.  Rolety můžeme pouze stahovat do různé výšky, podle toho, jakou chceme vytvořit teplotu a atmosféru. Předokenní rolety mají velmi dobrou schopnost chránit okna před deštěm, kroupami, větrem i nechtěným UV zářením. Vedle toho, že fungují jako výrazný tepelně-izolační prvek, mají i dobrou odhlučňovací schopnost. Podle výzkumů dokáží kvalitní rolety snížit hlučnost až o polovinu. Jsou tedy vhodné především do místností, ve kterých se spí a odpočívá. Kde se obrátit pro radu a tipy? Pomohou výrobci, kteří se specializují na venkovní rolety, ale i na klasická garážová vrata, výklopná garážová vrata či průmyslová vrata.

Sdílet článek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *