Šest typů hypoték trochu jinak

Basic CMYKSoučasný finanční trh nabízí celou řadu úvěrových produktů a lidé si mají opravdu z čeho vybírat. Úrokové sazby neustále klesají a není vhodnější doba pro pořízení nového bydlení. Banky, které jsou neustále pod dohledem ČNB, se snaží získat nové klienty svou výhodnou nabídkou. Že je účelový úvěr na bydlení označován jako hypotéka, ví snad každý z nás. Ale víte, jakou hypotéku si půjčit, abyste platili nízkou úrokovou sazbu či nemuseli dokládat, za co jste peníze utratili?

Americká hypotéka

První možností je americká hypotéka, která se na českém finančním trhu stává stále oblíbenější variantou hypotéky. Hlavní výhodou této půjčky je, že peníze, které si půjčíte, můžete použít prakticky na cokoliv. Nezáleží na tom, zda z peněz budete financovat vlastní bydlení, podnikání, studium či zařízení vašeho interiéru.

Americká hypotéka je zajištěna zástavním právem k nemovitosti. Zde musíte počítat s vyšší úrokovou sazbou, než nabízí standardní hypotéky. Úrok se pohybuje kolem 6 až 7 %. Banky na českém trhu nabízí LTV do 70 %, což znamená, že vám banka poskytne až 70 % z hodnoty zastavené nemovitosti. Ale jsou i banky, které mají limit mnohem nižší, například pouze 50 % hodnoty nemovitosti.

Hypotéka bez doložení faktur

Další variantou je hypotéka bez doložení faktur. Tato hypotéka je určena k financování výstavby nemovitosti a hodí se zejména pro lidi, kteří staví svůj dům svépomocí a nemají tedy žádný daňový doklad. U této hypotéky nemusíte odevzdávat faktury, ale jednou za čas je nezbytné bance doložit doklad o tom, že dům či byt roste. Důvodem, proč je nezbytné dokládat něco o tom, že je dům stále ve výstavbě a pracuje se s ním, je, aby klient nepoužil peníze na něco jiného. Úroková sazba se pohybuje ve stejné hranici jako u klasické hypotéky.

Hypotéka bez doložení příjmů

Spousta bank po svých klientech vyžaduje doložení o příjmech. Ale tato kontrola je odpouštěna zejména ve chvíli, kdy žádáte o refinancování hypotéky a neměli jste problém se splácením u své stávající banky. Jestliže máte příjmy, ale nemůžete je zrovna doložit, pak je pro vás tento typ hypotéky nejvhodnější.

Hypotéka na družstevní byt

Banky rozdělují to, zda si berete hypotéku na klasickou nemovitost či na nemovitost ve vlastnictví družstva. Financování družstevního bytu má problém v tom, že byt nevlastní klient, a tak ho nemůžete dát do zástavy, ale patří družstvu. Ale i pro takové klienty existuje hypotéka.  Podmínkou zde ale je, že do jednoho roka bude byt ve vašem vlastnictví, a pak vám bude na tento byt zřízeno zástavní právo.

Hypotéka s LTV 100

Spousta bank dnes nabízí hypotéku, kterou poskytuje až na 100 % hodnoty nemovitosti, kterou zastavujete. Jedná se o takzvanou stoprocentní hypotéku. Investice je určena pouze na nemovitosti, a to na jejich výstavbu i rekonstrukci. Tato hypotéka má sice vyšší úrokovou sazbu, ale výhodou je, že vám bude poskytnuta poměrně vysoká částka.

Stoprocentní hypotéka není poskytnuta každému klientovi. Musíte splnit pro získání této hypotéku několik kritérií, jako je mít dostatečně vysoký příjem. A pak se už jen pustit do rekonstrukce kuchyně, celého dobu, nebo koupi nemovitosti.

Variabilní hypotéka

Poslední možností je hypotéka variabilní, která se liší tím, že úroková sazba se může různit. Nemáte tedy jistotu, že budete mít po celou dobu splácení úrok nízký, ale zato můžete ušetřit tím, když půjde úrok ještě níže, než je nyní.

Sdílet článek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *