Tepelné čerpadlo jako efektivní pomocník při vytápění

tepelná čerpadla pro průmysl

Řešíte realizaci vytápění pro svoji novostavbu, nebo byste rádi reorganizovali vytápění stávající? Možná pro vás může být řešením tepelné čerpadlo, které má hned několik výhod.

Tepelná čerpadla nabízejí řadu benefitů. Jsou obecně považována za typ vytápění, který je ekologicky a také ekonomicky výhodnější než typy jiné. Ne každý model tepelného čerpadla je samozřejmě vhodný pro každého – přesto si o nich ale povězme to základní.

Pro průmysl i bydlení

Obecně představuje tepelné čerpadlo investici, jež má návratnost průměrně několik let. Záleží přirozeně na tom, kam takové čerpadlo umístíte. Je velký rozdíl v tom, zda pořizujeme tepelná čerpadla pro rodinné domy, nebo tepelná čerpadla pro průmysl. Vždy ale platí, že dobrou lokalitou pro instalaci čerpadla nejsou staré domy ani budovy se špatnou izolací. U takových se nejdříve doporučuje je zateplit, případně jinak ošetřit úniky tepla. U novostaveb tyto problémy většinou neřešíme a v otázce pořízení čerpadla tak máme daleko volnější ruku.

A jaké konkrétní výhody mají jednotlivé varianty tepelných čerpadel?

Čerpadlo voda-voda pracuje na principu, kdy odebírá kapalinu ze spodní vody. Ta je následně čerpána do výměníku, z něhož je teplo “odebráno”. Po následném ochlazení se voda vrací na místo, z něhož byla odčerpána. V tomto případě je výhodou poměrně vysoká úspora energie a nízké provozní náklady. Nesídlíte-li ale blízko vody či nevlastníte hlubokou studnu, nebude toto pravděpodobně nic pro vás. Více se vyplatí v oblasti průmyslu.

Čerpadlo země-voda odebírá teplo ze zemního vrtu. Jedná se o nejvýhodnější typ tepelného čerpadla. Jeho výhodou je, že oproti ostatním systémům vyžaduje přibližně třetinu elektrické energie. A protože má poměrně dlouhou životnost, osvědčil se například v horských a podhorských oblastech.

Zbývají tepelná čerpadla, jež získávají teplo ze vzduchu. Jejich největší výhodou je jejich snadná instalace a v neposlední řadě jejich nízká pořizovací cena.

Chcete-li se, a to bychom vám také doporučili, poradit o výběru tepelného čerpadla detailně, obraťte se na odborníky z oboru. Například firma MasterTherm nabízí a přirozeně také instaluje tepelná čerpadla od základních variant, až po ty nejspecifičtější – například s výběrem míry hlučnosti, barvy či online ovládání na přání.

Sdílet článek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *