Rádi si dopřejte čerstvou zeleninu a ovoce? Tu většinou kupujete v supermarketu nebo hypermarketu, když jedete na větší nákup? Na jaře a v létě však nedáte dopustit na vypěstovanou zeleninu a ovoce ze své zahrádky? A souhlasíte, že chuť je výrazně lepší? Co takhle maximálně využít vaší zahrady a pořídit si na něj skleník, díky kterému si prodloužíte možnost konzumovat vlastní úrodu?
Díky skleníku budete moci sklízet mnohem dříve a rovněž v něm pěstovat o něco déle, než-li klasicky na záhoncích na otevřeném prostoru. Ve skleníku je tepleji, je zde vyšší vlhkost, a proto skleník poskytuje pro pěstování zeleniny a ovoce ideální podmínky. Můžete tam zasadit cokoli, i subtropičtější ovoce, kterému by se v běžných podmínkách moc nedařilo. Ve skleníku se daří rajčatům, okurkám, paprikám, ředkvičkám, nejrůznějším salátům, jahodám, ale taktéž i třeba melounům, dýním. Někdo si troufne ve skleníku pěstovat i pomeranče, citróny, mandarinky, fíky a úroda těchto méně obvyklých rostlin pro české klima je vždy velkou odměnou.
Parametry výběru skleníku
Pro pořízení skleníku je důležitý zejména prostor. Od toho se pak odvíjí velikost skleníku. Vyměřte si tedy, jaké rozměry by potenciálně mohl váš skleník mít. Měli byste vědět, že ideálním místem pro umístění skleníku je slunné místo. Rostliny totiž potřebují přísun světla a slunečních paprsků. Je dobré, když budete moci okolo skleníku procházet a mít k němu přístup ze všech stran. Dalším podstatným parametrem je také materiál. Skleník můžete mít ze skla, plexiskla, z desek PVC, fólie a oblíbené jsou v poslední době i skleníky z polykarbonátu.
Polykarbonátový skleník
Polykarbonát je materiál, který se stále častěji využívá. Jeho velkou výhodou je nízká hmotnost a perfektní odolnost. Oproti třeba skleníkům ze skla nehrozí, že se vám stěny rozbijí nebo prasknou, např. v případě silného krupobití. Zahradní skleníky z polykarbonátu mají dobré vlastnosti. Vyrábějí se z desek, které mají tzv. dvě komůrky a díky těm dochází k optimální izolaci. Kvalitní skleníky z polykarbonátu nekřehnou, ani nežloutnou. V podstatě jsou nerozbitné. Velkou předností těchto skleníků je fakt, že jimi neprochází téměř žádné UV záření, přitom se pyšní propustností světla, která se pohybuje okolo 70-80 %.
Je pro vás skleník velkou výzvou? Pak si jej pořiďte i na svou zahrádku a sbírejte další cenné zkušenosti v oblasti zahradnictví.