Řešíte zrovna adekvátní osvětlení výrobních prostor, chodeb v kanceláři nebo třeba skladu? V takovém případě jste si asi všimli, že ne všude lze nainstalovat klasická okna. Vyplatí se v takových situacích svítit elektrickými žárovkami, nebo je lepší střešní světlík?
Přirozené denní světlo zdarma
V nočních hodinách, když je venku tma, se opravdu nedá nic dělat. V takových okamžicích je nutné zapnout elektrické svícení. Určitě ho však nenechávejte zapnuté i v denních hodinách, kdy je venku dostatek přirozeného světla. Zbytečné každodenní svícení vás totiž každým rokem vyjde klidně na vyšší desítky tisíc korun. Naštěstí existuje mnohem výhodnější a dlouhodobé řešení, které vám zajistí dostatečné osvětlení v denních hodinách.
Odpovědí je střešní světlík. Co je tento šikovný vynález vlastně zač? Vše začíná přímo na střeše vaší budovy, kterou bude zdobit průhledná stříška, případně kupole. Skrz její skleněné stěny bude proudit přirozené denní světlo (ať už přímé, nebo nepřímé). To se následně skrz soustavu potrubí dostane až ke speciální otočné odrazové ploše. Její úkol je poté prostý – nasměrovat získané světlo do vámi určených prostor. Je-li daná technologie navržena a nainstalována dobře, získáte téměř 100 % potenciálu denního světla. To znamená, že ve svých místnostech uvidíte stejně dobře, jako kdybyste zrovna stáli venku.
Kdo vyrábí střešní světlíky?
Jak asi víte, střešní světlíky nevyrábí jen tak ledajaká firma, která se zaměřuje na firemní střechy. Vy musíte najít ověřené specialisty, již se zaměřují právě na tuto oblast. Dobrým příkladem je třeba známý český výrobce světlíků R3STAV. Tato společnost má za sebou desítky a desítky úspěšně realizovaných projektů. Na jejích webových stránkách uvidíte, jak světlíky vypadají a kolik stojí jejich instalace.