Jak pracuje olověný akumulátor?

akumulátor

Akumulátory nás obklopují možná více, než vnímáme. Dávají energii věcem, jež denně užíváme. Můžeme mít jednorázové baterie či dobíjecí baterie. Jednorázové baterie využijeme spíš v předmětech, které neberou tolik energie (např. dálková ovládání, svítidla), dobíjecí použijeme v předmětech s motorkem (např. mechanický kartáček) či v přístrojích náročných na energii (např. digitální fotoaparát). Princip dobíjecích akumulátorů funguje u malých předmětů i větších prostředků jako auta.

Olověný akumulátor s všestranným využitím

Olověný akumulátor je vynález 19. století, jelikož jej v roce 1859 sestavil francouzský fyzik G. R. Planté. Akumulátor mění elektrickou energii v chemickou daného akumulátoru. Tento přístroj se skládá z párů olověných desek, které jsou v roztoku kyseliny sírové. Na deskách nenabitého akumulátoru se prací přístroje usadí síran olovnatý a připojením stejnosměrného elektrického napětí se na kladné elektrodě vytvoří oxid olovičitý. Záporná elektroda se pokryje šedou vrstvou olova, a tím se nabitý akumulátor přemění v galvanický článek. Elektrolyt pak zhoustne a vytvoří se napětí. Kdysi se začínalo s akumulátory o kapacitě 2,1 V, dnes se dělají zdroje s větším počtem párů destiček, takže umí vytvořit napětí 6, 12, 24 nebo 48 V. Nejrozšířenější je právě akumulátor 12 V.

Akumulátor 12 V nabije auto i autíčka

Konkrétně 12 V akumulátor může být využit i v autě, má kapacitu 50 Ah a lze jej až 500× nabít. 12 V akumulátor má ale všestranné využití. Ten od značky EMOS je vhodný jako náhradní baterie pro záložní zdroje UPS, RBC kity, elektronické systémy EZS, EPS, zahradní sekačky a ridery, echoloty, sonary, záložní systémy výtahů apod. Jde o bezúdržbový, ventilem řízený olověný akumulátor. V provedení AGM jej pak lze použít v libovolné poloze. Optimální životnost v záložních systémech je až 5 let. Potřebujete vybavit nejen domácnost? Mrkněte na nabídku společnosti EMOS. Ta má více 30letou tradici ve sféře produktů drobného domácího elektra. Můžete zde nakoupit zejména baterie, světelné zdroje a svítidla pro domácí i průmyslové použití, prodlužovací přívody, svítilny, antény, drobná elektronická zařízení – multimetry, zkoušečky, zvonky apod. Společnost je natolik úspěšná, že expandovala i do zahraničí, působí v 5 zemích, kde svým zákazníkům nabízí to nejlepší.

Sdílet článek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *