Plynový kotel za rozumnou cenu? Poradíme vám, kde jej sehnat

Ještě jste se nevzpamatovali z povánoční ekonomické krize a jako na potvoru vám odešel plynový kotel? Umíme si představit, jaký to v současných mrazech musí být pech. Největším problémem je, že kotel prostě nepočká, jako je tomu u jiných pomocníků přispívajících k domácí pohodě. A kam se tedy vydat, pokud chcete kotel kvalitní, ale zároveň za slušnou cenu? Výhodou je, že nemusíte opustit teplo gauče; ano, i kotel si dnes již můžete pohodlně objednat přes internet. A třeba ihned.

Jaký vlastně vybrat? Výrobce napoví

Pokud máte o tématice povědomí asi takové, jako kozel o zahradničení, nezoufejte. Každá dobrá webovka má vlastní podporu pro zákazníky, díky níž si můžete nechat doporučit kotel na míru. Jestliže však raději spoléháte na vlastní úsudek, pomůže vám informace o výrobci. Zpravidla platí, že čím déle je daná značka na trhu, tím lepší know-how, zkušenost a zajetá výrobní technika. Tak to ale platí u všeho.

Konvenční nebo kondenzační?

Až budete googlit plynové kotle, určitě na vás vyskočí úplně nové pojmy, a sice konvenční kotle a kondenzační kotle. Jaký je mezi nimi rozdíl? Plynové kotle fungují na principu spalování zemního plynu, ovšem konvenční kotel pracuje s výhřevností, zatímco ten kondenzační je funguje na principu spalného tepla a dosahují vyšší účinnosti než první typ. To proto, že obyčejné kotle nijak dále nezužitkovávají energii obsaženou ve vodní páře a vypouští ji skrze komín ven do ovzduší. Kondenzační plynový kotel je chytrý a dokáže si s tímto druhem tepla poradit a využít ho ve váš prospěch.

Na stojáka, či….?

Rozhodujícím kritériem pro vás též může být to, jak je kotel situován. Pokud šetříte místem, kde se dá, například bydlíte v menším bytě a potřebujete do předsíně dostat zároveň kotel i botník, pak doporučujeme poohlížet se po závěsném kotli, který vám zabere místo jen na stěně. Stacionární kotel, jenž má základnu na podlaze, je praktický poněkud méně a hodí se do větších objektů, kde jej lze umístit například do technické místnosti.

Důležitý parametr

Při pročítání informací o kotli, který se zrovna chystáte koupit, by vás měl zaujmout hlavně jeho výkon. Potřebný výkon pro vytopení bydlení si nechte raději odhadnout odborníkem a poté zvolte kotel s výkonem o něco vyšším, než je potřeba, pro případy krajní nouze nebo opravdu tuhé zimy.

Proč Junkers?

Pokud hledáte skutečného držáka mezi plynovými kotli, který vás podrží několik desítek let, není od věci malé doporučení na závěr. Kotle Junkers jsou stálicemi na trhu a najdete je u každého kvalitního distributora. Značka je na trhu více než 100 let a od roku 1996 se lídrem na trhu s výhřevnými zařízeními. Jejich kondenzační kotle patří k těm nejlepším, které můžete mít.

Sdílet článek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *