Dáváme nový kabát staré podlaze

dřevěná podlaha

Stará a nevzhledná dřevěná podlaha může opět dokonale sloužit, pokud jí dáme šanci, pokud jí dáme nový kabát. Nemusíme hned takovou dřevěnou podlahu měnit jen proto, že má již něco za sebou. Dřevěné podlahy totiž patří k těm nejkvalitnějším, ale drží se již po dlouhá léta na špici oblíbenosti. Ano je sice dražší variantou, ale za to máme záruku kvalitního materiálu, který se jen tak neokouká.

Dřevo

Tento přírodní materiál má své specifické vlastnosti, které jsou velmi pozitivní. Tepelně izolační vlastnosti dřeva jsou jednou s předností tohoto materiálu, ale nejen to. Dřevo je velmi příjemné na omak a jeho dokonalou originální strukturu nenahradí ani sebelepší imitace. A že jich tedy je.

Dřevo bylo již od nepaměti používáno jako stavební materiál, který posloužil ke stavbě domů, příbytků, hospodářských stavení, ale i historických budov. Mimo to se právě v těch historických budovách nacházejí dokonalé a kvalitní podlahy, které tvoří mnohdy i různé obrazce nebo byly skládány v podobě mozaiky. Dnes je tedy můžeme obdivovat na hradech a zámcích, a proto si všichni moc dobře pamatujeme tu situaci, kdy jsme si museli nazout velké filcové papuče, které tak chránili podlahu před mechanickým poškozením našich bot.

rekonstrukce podlah

Renovuji, renovuješ, renovujeme

Pokud tedy doma máme takovou starou podlahu a nechceme ji jen tak vyhodit, můžeme se pokusit o její renovaci, která nám přinese opravdu dokonalou dřevěnou podlahu. Samozřejmě, že nejdříve musíme vše dobře zkonzultovat s odborníkem dané firmy. Bez jeho zhodnocení se do žádné renovace raději sami nepouštějme. Nemáme tolik odborných znalostí ani praxi a tak bychom mohli takové podlaze jen ublížit.

V zásadě se musí před každou renovací podlaha pořádně vyčistit, odstranit mastnota, fleky a všechen starý lak, nátěr a barva musí zkrátka pryč. Bez této fáze renovace nemá dál cenu cokoliv podnikat. Renovace dřevěné podlahy je především precizní práce a vyžaduje odbornou ruku. Není proto na škodu si k tomu všemu pozvat odborníka, který tomu nejen rozumí, ale který nám také dobře poradí, jak dál. Technik takové firmy nám celou situaci zhodnotí a posoudí stav podlahy a rozsah škody. Návrh optimálního řešení pak společně zkonzultujeme a můžeme jít rovnou na věc.

broušení podlah

Další etapa renovace

Pokud podlaha vykazuje praskliny, rýhy a škrábance od domácích mazlíčků, podpatků, mezery mezi jednotlivými prkny, dolíky nebo prohlubně, musíme všechny tyto nedostatky odstranit a to pomocí speciálního podlahářského tmelu. Všechny tyto mezery je třeba důkladně vyplnit a nějakou minutu počkat, až tmel vytvrdne. Můžeme tmelení provést celoplošně nebo jen ta místa, která to nejvíce potřebují. Poté je na řadě opět hrubé broušení. Tady se jedná o postup renovace, který odstraní hrubé nečistoty a nerovnosti, zbytky tmelu a podobně. Samozřejmě, že firmy mají k dispozici moderní stroje a brusky, bez kterých by se jen těžko obešly. Trh dnes nabízí široký výběr různých strojů pro čištění i broušení podlahy, takže je zde práce usnadněna.

Aby ovšem byl povrch podlahy dok a připraven na další úpravy, je zapotřebí podlahu ještě vybrousit jemným brusným papírem, který nám zajistí jemnost a hladkost povrchu. Podlaha také může získat trochu jiný vzhled, než jaký jsme měli před začátkem renovace, ale to nahrává inovativním způsobům modernizace bytu. Interiér vypadá úplně jinak a přitom dokonale a originálně.

parkety

Konec dobrý, všechno dobré

Konečnou fází renovace podlahy je její povrchová úprava, která představuje lakování, voskování nebo olejování. Jaký způsob úpravy si zvolit je jen na našem rozhodnutí, anebo si můžeme nechat poradit od odborníků. Lakování přestavuje moderní nátěr, který zde slouží ke zvýšení odolnosti podlah. Existují v mnoha variantách a jejich kvalita a cena se samozřejmě liší  a to vzhledem k dokonalým  schopnostem ochrany podlahy před mechanickým poškozením, ale i před chemickými vlivy.

Sdílet článek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *