Jak udělat výpis z katastru nemovitostí

czech-republic

Katastr nemovitostí České republiky je veřejný a obsahuje soubor údajů o nemovitostech, které se nacházejí na území naší republiky. Tento soubor zahrnuje informace o popisu, soupisu, geometrickém a polohovém určení stejně jako zápis práv k těmto nemovitostem. Důležitý je pro vlastníky i pro bankovní nebo finanční úřady. Jakým způsobem je možné získat z něho výpis?

Co je to katastr nemovitostí

Když si budete chtít koupit pozemek, byt nebo dům, jistě vás bude zajímat, kdo je jejich majitel. Tento údaj najdete v katastru nemovitostí, který vznikl 1. ledna 1993 na základě zákonů č. 344/1992. Sb. a č. 265/1992 Sb. V roce 2014 oba zákony nahradil zákon č. 256/2013 Sb. o katastru nemovitostí. Výpis z něho lze získat přímo na katastrálním úřadě na základě žádosti, případně na některé pobočce České pošty s přístupem ke službám CzechPoint. Lze navštívit i přímo kontaktní místo CzechPointu na obecních, městských nebo krajských úřadech. Bude vás to stát 100 korun.

Jak funguje GeoPas

Vedle Katastru nemovitostí České republiky existují také soukromé portály, které lze považovat za jeho rozšíření. Například GeoPas vytváří datové pohledy na území od adres až po kraje s detailními informace, které zájemce seznamují s občanskou vybaveností, vodstvem, geologií, zemědělstvím, životním prostředím, obyvatelstvem nebo sídly firem. Určitě je dobré znát předem, jestli se v okolí vyhlédnuté nemovitosti nevyskytuje zdraví škodlivé prostředí, zdali v něm najdete školy, školky, bankomaty, poštu nebo obecní úřad.

Co všechno GeoPas obsahuje

Webová aplikace GeoPas eviduje adresy, katastrální území i parcely katastru nemovitostí. Adres v něm najdete na 2 983 881 a parcel je v něm celkem 22 537 389. Tyto informace jsou sbírány od roku 2019. Lidem pomáhají se v krátkém čase dostat k tomu, co je v rámci katastru nemovitostí nejvíce zajímá. Je ale třeba brát v potaz to, že GeoPas neplní agendu katastru, pouze dělá pohledy podobně jako on.

Sdílet článek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *