Nepodceňujme význam barev v dětském pokoji

Chystáte se na výmalbu dětského pokojíku? Jistě máte v plánu vytvořit svému potomkovi co nejhezčí místo k bydlení a určitě budete barvu vybírat co nejpečlivěji. Důležité je však vědět, že ne každá barva, která se líbí vám nebo vašemu dítěti, se zároveň také hodí k výmalbě dětského pokoje.
Stejně důležité je vzít na zřetel věk svého potomka, jeho povahu a temperament.
Pokud je váš syn či dcera dítětem až příliš klidným, nebojte se povzbudit jej výmalbou v sytých a výrazných barvách.
Jestli však na potomka slýcháte už od mateřské školy stížnosti ohledně jeho přílišné živelnosti, nebudete chtít pravděpodobně přiživit nadměrnou energii svého dítěte křiklavou výmalbou. Zde bude na místě snažit se o zklidnění i pomocí barev. Odborníci doporučují využít v takových případech odstínů světle modré a světle zelené. Zelená dodává pocit klidu a stability, stejně tak světle modrá působí uklidňujícím způsobem.
Častým omylem rodičů bývá, že svému kreativnímu a fantazijně založenému dítěti vymalují v dobré víře pokojík pestrými barvami sytých odstínů. Zde však psychologové varují – takový styl výmalby u někoho utlumí jeho vlastní představivost, pro jiné dítě může být i znepokojující.
Žlutá dozajista vypadá vesele a vyrovnává i světelné nedostatky, na některé děti však působí nepříjemně a pobyt v takovém pokoji je pro ně až stresující.
V testu barev nejvhodnějších pro výmalbu dětského pokojíku jednoznačně vítězí zelená. Ta stimuluje růst i tvořivost dítěte, působí příjemným a uklidňujícím dojmem a v kombinaci se světlem činí pokojík velmi příjemným.
Často volené přírodní odstíny, zejména v případě, že má dítě i dřevěný nábytek, vypadají sice velmi vkusně a úpravně, někdy však dítě až příliš tlumí. Navíc většina dětí výrazně preferuje barevnost a takový pokojík je pak pro ně vyloženě nudný.
Puberťák nemívá příliš chuti konzultovat s námi výmalbu svého pokoje. Ale pokud by přece jen projevil dobrou vůli, opatrně mu poraďte, že černá barva není to pravé ořechové. Podporuje špatnou náladu a vzbuzuje i agresivní myšlenky. Ani čistě bílá nemusí být nejvhodnější, ta pro změnu vyvolává v citlivých jedincích pocity stísněnosti. Zkuste dospívajícímu potomkovi naznačit, že originalitu a tvořivost mu dodá výmalba červenými a purpurovými odstíny. Ty lze akcentovat doplňky jiných barev a dodat tak pokojíku žádoucí šmrnc a styl.

Sdílet článek

One thought on “Nepodceňujme význam barev v dětském pokoji

  1. Dítě si vybralo barvu nějak samo, tak jsme mu ji dopřáli – naštěstí není takový problém po nějaké době přemalovat…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *